Juvenes Translatores

Natjecanje za odabir najboljih mladih prevoditelja u Europskoj uniji.

Europska komisija  od 2007. objavljuje  natječaj za sudjelovanje na  godišnjem natjecanju Europske unije za mlade prevoditelje Juvenes Translatores. Cilj je natjecanja pružiti priliku mladim ljudima, točnije sedamnaestogodišnjacima

(rođenima 2001. godine), da se okušaju kao prevoditelji, promicati učenje jezika i prevođenja, i promicati zajedničke aktivnosti sa školama u inozemstvu.

Poveznica za službenu stranicu:

Citat sa službene stranice:

“Zašto natječaj?

Ako Europljani žele biti „ujedinjeni u raznolikosti”, kako glasi misao vodilja EU-a, moraju uz svoj jezik moći razumjeti i druge jezike. Učenje jezika dugoročno će nas zbližiti i pomoći nam da razumijemo međusobne kulture.

Istraživanja pokazuju da potrebe za prevođenjem i prevoditeljima u Europi stalno rastu. Studenti jezika trebali bi na to biti spremni! Natjecanje Juvenes Translatores podiže svijest o važnosti prevoditeljskih vještina i potrebe da se u okviru učenja stranih jezika prevođenje ponovno ocijeni kao sredstvo „posredovanja” između jezika.“

Među prijavljenim školama elektroničkim se ždrijebom određuje koje će škole sudjelovati na natjecanju.

Naša škola već je imala čast sudjelovati na ovom natjecanju 2014. i 2017. godine.

S ponosom podsjećamo da je učenik naše škole Ante Kuvačić (4.a) pobijedio na natjecanju 2017. godine!

Radosno objavljujemo da smo ove godine ponovno među odabranima! Broj škola odabranih iz svake države članice jednak je broju zastupničkih mjesta koje država članica ima u Europskom parlamentu (Hrvatska 11).

Popis odabranih škola za 2018. godinu

Hrvatska

• Elektrotehnička škola, Split
  • Klasična gimnazija fra Marijana Lanosovića s pravom javnosti, Slavonski Brod
  • Prirodoslovna tehnička škola – Split
  • Srednja strukovna škola Blaž Jurjev Trogiranin, Trogir
  • Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića, Ploče
  • Srednja škola Oroslavje
  • Srednja škola Petrinja
  • Srednja tehnička prometna škola, Split
  • Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju, Zagreb
  • Tehnička škola, Karlovac
  • TSŠ-SMSI „Leonardo da Vinci“, Buje

Natjecanje u prevođenju održat će se 22. studenoga 2018.

Svaka odabrana škola može odabrati od dvoje do petero učenika koji će sudjelovati na natjecanju. Glavna uprava za pismeno prevođenje ocijenit će prijevode i odabrati jedan pobjednički prijevod iz svake države članice EU-a. Pobjednici će u proljeće 2019. biti pozvani na svečanu dodjelu nagrada u Bruxelles. Glavna uprava za pismeno prevođenje snosit će troškove puta i smještaja za jednog pobjednika, jednu odraslu osobu u pratnji i jednog nastavnika iz svake države članice.

Odabrani učenici koji će ove godine predstavljati školu i Republiku Hrvatsku na natjecanju pod mentorstvom prof. Renate Mihaljević su:

1. Brstilo Filip, 3. b
  2. Jakelić Dora, 3. b
  3. Lazić Viktor, 3.b
  4. Mihanović Luka, 3.b
  5. Pehar Danijela, 3.b

Svim natjecateljima želimo puno uspjeha!