Kompostiranje

OSVOJILI SMO  1. MJESTO U NATJECANJU :

„ KAKO ODGOVORNO ZBRINUTI   BIOOTPAD U ŠKOLI“ !!!

Veselimo  se obavijestiti vas kako smo sudjelovanjem u Natjecanju koje je organizirala Udruga „Sunce“ osvojili 1. MJESTO u kategoriji srednjih škola naše županije. Natjecanje je bilo organizirano povodom Međunarodnog dana biooraznolikosti koji se održava 22.05.2016.

Kao razred ekoloških tehničara  pod vodstvom naše razrednice Matilde Jelaske već drugu godinu surađujemo s Udrugom Sunce. Iako smo već imali znanja i iskustva u kompostiranju, izazov nam je bio osmisliti razredni projekt koji smo predstavili na natjecanju. U svrhu osvještavanja i ostalih učenika na selektivno odvajanje otpada smo organizirali  Voćni dan. Osim što su učenici taj dan u školi imali zdravu marendu, sakupili smo i dovoljno organskog materijala da nahranimo naše kompostište.

Za nagradu smo dobili alat (vile, motiku i grablje) koji nam je neophodan u daljnjem radu.

Pozivamo sve zainteresirane učenike da nam se pridruže u recikliranju biootpada, a time i smanjivanju količine otpada na odlagalištima.

MATEA RADAN , učenica 4.E razreda

Pogledajte i naš razredni video.

Kratki osvrt učenika na edukacijski program Kompostiranje – Bruna i Dino 3.e:

“Ekološki smo tehničari 3.e razreda te zajedno s našom razrednicom prof. Matildom Jelaskom Šimić provodimo edukativni program Kompostiranje u našoj školi.
Udruga Sunce od listopada ove godine održava radionice putem kojih stječemo znanja koja praktično provodimo. Zasad smo u sklopu radionica izradili kompostište u blizini škole te svaki dan prikupljamo organski otpad (kore voća i povrća, lišće iz vrta…) i odlažemo ga u specijalnu posudu – Organko. Sadržaj Organka jednom tjedno stavljamo na naše kompostište koristeći vile kako bi preokrenuli slojeve i time ubrzali proces razgradnje. U cijelom procesu nam pomažu i mikroorganizmi. 
Trenutno sve funkcionira, možda zbog toga jer smo izradili plan održavanja kompostišta, a i razradili smo plan kako zainteresirati druge učenike na uključivanje u kompostiranje i održavanje kompostišta na zajedničkoj radionici s ostatkom razreda. Nadamo se da ćemo imati dobre rezultate! „