Tehničari

Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja u strukovnim školama završava izradom i obranom završnog rada koji je propisan Pravilnikom o izradbi i obrani završnoga rada. Učenici u strukovnim programima obrazovanja koji traju najmanje četiri godine mogu polagati i ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini. Državna matura je skup ispita iz određenih nastavnih predmeta koje je učenik učio tijekom svoga najmanje četverogodišnjega srednjoškolskog obrazovanja. Cilj je državne mature provjera i vrednovanje postignutog znanja i sposobnosti učenika, stečenih obrazovanjem prema propisanim općeobrazovnim nastavnim planovima i programima. Državna se matura provodi polaganjem ispita državne mature. Obvezni ispiti koji se polažu na državnoj maturi su iz općeoobrazovnih nastavnih predmeta koje je učenik pohađao tijekom srednje škole, a to su: Hrvatski jezikMatematika i strani jezik. U obveznom dijelu državne mature može se polagati samo strani jezik čiji je sadržaj propisan ispitnim katalogom, a iz kojega je učenik u najmanje dvije školske godine tijekom srednjega obrazovanja bio pozitivno ocijenjen.

Ispiti u obveznom dijelu državne mature mogu se polagati na jednoj od dviju razina i to višoj (A) i osnovnoj (B) razini. U sklopu ispita izbornoga dijela državne mature biraju se predmeti koji će se polagati, a u jednome roku može se prijaviti najviše šest izbornih predmeta. Popis ispita izbornoga dijela državne mature donosi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja za svaku školsku godinu do početka prijava ispita, a uz prethodnu suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Sadržaj, uvjeti, način i postupak polaganja državne mature i ispita državne mature propisan je Pravilnikom o polaganju državne mature.

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja izrađuje ispitne kataloge za sve predmete koji se polažu na državnoj maturi, radne materijale i priručnike za pripremanje ispita te priprema i dostavlja školama ispitne materijale.

Ispite državne mature i studijske programe kandidati prijavljuju na mrežnoj stranici www.postani-student.hr putem Nacionalnoga informacijskog sustava prijava na visoka učilišta – NISpVU.

Prezentacija: Državna matura 2014-2015

UVJETI UPISA ZA 2014. I REZULTATI UPISA 2013/14. NA REDOVNE STRUČNE, PREDDIPLOMSKE I INTEGRIRANE PREDDIPLOMSKE I DIPLOMSKE STUDIJE

Upisi na Splitsko sveučilište 2014.-2015.

Upisi na Zagrebačko sveučilište 2014.-2015.

KALENDAR POLAGANJA DRŽAVNE MATURE

kalendar_dm_2015_ljeto